Zimní Tatry – Zbojanda

27.2.2011
I přes mizernou sněhovou situaci se nám povedli dva nové sjezdy – Prielom a Svišťový štít který jsme si hned i zopakovali. K tomu jsme přidali pár klasických pěších výstupů jako Široká přes Priečne sedlo nebo Hranatá věž.

V únoru jsme vyrazili do Tater, tentokrát na Zbojnickou chatu. Špatné sněhové podmínky vládli v celé Evropě, takže ani zde to nebyla žádná sláva. Už výstup letní cestou mnohé napovídal. Naštěstí těsně před naším příjezdem trochu nasněžilo, takže alespoň ze začátku týdne byl trochu prašánek.
První den si na rozkoukání vyšlápneme na Hranatou věž a projdeme se dolinou okouknout terén. Další den se rozhodujeme pro Prielom, vypadá celkem pěkně vysněžený. Dole pod sedlem děláme lavinovou sondu. Po odkrytí vrstev to vypadá celkem jednoznačně, 15cm prašanu, 15cm zmrzlá deska a pod ní sypající se krystalky. Při zátěži však drží a ať skáčeme jak chceme nepovolí. Začínáme stoupat, po chvíli však zjišťujeme že bez maček to nahoru asi nebude to pravé a tak volíme náhradní plán Svišťový štít. Ani sem není výstup úplně ideální ale díky menšímu sklonu se to dá zvládnout. Sjezd je díky ještě čerstvé vrstvě nerozježděného sněhu příjemný.
Další den už bereme mačky a vyrážíme na Prielom. Tentokrát s Kubou bez problémů dosahujeme sedla kde se moc dlouho nezdržujeme, sedlo je ve stínu a je tu pěkná kosa. Sjezd netknutým žlabem je parádní.
Ve středu necháváme lyže odpočinout a vyrážíme pěšky směr Široká. Počasí je parádní, díky nedostatku sněhu se i dobře jde. Ve čtvrtek si dáváme odpočinkový den.
V pátek bereme lyže a opět vzrážíme na Svišťák. Tentokrát už je ale kvalita sněhu velmi špatná a při sjezdu vlajeme mezi ledovými plotnami, krustou a těžkým hlubokým sněhem. Až sjezd dolinou kam celý den nesvítí slunce si užíváme.
V sobotu už jen balíme, dáváme poslední pivo a pak už Generál Šus. Z Hrebienku ale musíme kvůli nedostatku sněhu zubačkou.